Bundan tashqari, sammit ishida ShHT huzuridagi kuzatuvchi davlatlar vakillari – Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf G‘ani, Mo‘g‘uliston Prezidenti Xaltmaagiyn Battulg‘a, Eron Islom Respublikasi Prezidenti Hasan Ruhoniy, Belarus Respublikasi Bosh vaziri Roman Golovchenko hamda ShHT Bosh kotibi Vladimir Norov va ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori Jumaxon G‘iyosov qatnashdilar.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish sammit ishtirokchilariga videomurojaat yo‘lladi.
Uchrashuv kun tartibiga muvofiq yangi global xatar va tahdidlarning kuchayishi sharoitida ShHT doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Tashkilotga a’zo va kuzatuvchi maqomidagi davlatlar delegatsiyalarining rahbarlari ustuvor yo‘nalishlarda ko‘p tomonlama munosabatlarning bugungi holatini tahlil qilib, ularni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nutq so‘zlar ekan, Shanxay hamkorlik tashkiloti o‘z taraqqiyotining prinsipial jihatdan yangi bosqichida turganini alohida ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari yaxshi qo‘shnichilik, teng huquqlilik, o‘zaro ishonch va manfaatlarni hisobga olish an’analarini asrash va ko‘paytirishga chaqirdi. “Umumiy qadriyatimiz, birgalikda rivojlanishga intilishimiz, madaniyatlar xilma-xilligiga hurmatimiz ifodasi bo‘lgan ko‘p tomonlama hamkorlikning noyob tajribasi - “Shanxay ruhini” mustahkamlash bugun har qachongidan muhim” ekanini ta’kidladi.
O‘zaro qo‘llab-quvvatlash, Shanxay hamkorlik tashkiloti kun tartibidagi asosiy masalalarga birgalikda murosa izlash keng Yevroosiyo makonida xavfsizlik, barqaror taraqqiyotni ta’minlashning bosh sharti sifatida qayd etildi. “Har birimiz kuchli bo‘lsakkina ShHT ham kuchli bo‘ladi”.
Shu munosabat bilan, Prezidentimiz tomonidan Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasidagi amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan qator dolzarb tashabbuslar ilgari surildi.
Xususan, pandemiya salbiy oqibatlarini yumshatish maqsadida ShHTning savdo-iqtisodiy hamkorlik, oziq-ovqat xavfsizligi va sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish bo‘yicha uzoq muddatli hujjatlarini qabul qilish orqali savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni kuchaytirish taklif etildi.
Davlatimiz rahbari iqtisodiy o‘sishni ta’minlashda axborot texnologiyalarining roli ortib borayotganini qayd etib, yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash va aholini o‘qitishga qaratilgan ShHTning raqamli savodxonlikni rivojlantirish bo‘yicha dasturini ishlab chiqish taklifini ilgari surdi.
O‘zbekiston rahbari kambag‘allikni qisqartirish masalalarida yaqindan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishning dolzarb ahamiyatini alohida qayd etdi. Tashkilot doirasida mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlari yig‘ilishlari mexanizmini yaratish va tegishli dasturiy hujjat tayyorlash taklif etildi. Kambag‘allikka qarshi kurashish bo‘yicha kelishilgan chora-tadbirlarni ishlab chiqish maqsadida mamlakatimiz xalqaro forum o‘tkazishga tayyor ekani bildirildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ShHTning Epidemiya tahdidlariga qarshi kurash bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlarning kompleks rejasi tasdiqlanganini ma’qullab, xavfli infeksion kasalliklarning tarqalishiga qarshi hamkorlikni yanada faollashtirish, yuqumli kasalliklar bo‘yicha tibbiyot muassasalari tarmog‘ini yaratish, Telemeditsina sohasidagi hamkorlik konsepsiyasini ishlab chiqishni taklif etdi.
Davlatimiz rahbari yangi shakllar kasb etayotgan terrorizm, ekstremizm va narkobiznes tahdidlariga qarshi kurash masalalari Shanxay hamkorlik tashkiloti e’tibori markazida bo‘lishi lozimligini ta’kidladi.
Bunga ShHTning Mintaqaviy aksilterror tuzilmasini tashkilot makonida xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha prinsipial jihatdan yangi vazifalarni hal qilishga moslashtirish hamda vakolatli idoralar orasidagi muloqotlarni yanada ko‘paytirish xizmat qiladi.
O‘zbekiston Prezidenti sammit ishtirokchilarini Afg‘onistondagi tinchlik jarayonlarini va ushbu mamlakatni mintaqaviy savdo-iqtisodiy aloqalarga jalb etishni qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.
Shu munosabat bilan “ShHT-Afg‘oniston” muloqot guruhi doirasida Afg‘onistonning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga ko‘maklashish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasini tez fursatda qabul qilish taklif etildi. Afg‘onistonga uning Markaziy va Janubiy Osiyoni bog‘lab turuvchi ko‘prik sifatidagi tarixiy rolini qaytarishga xizmat qiladigan transport yo‘laklarini barpo etish tashabbuslariga alohida e’tibor qaratildi.
Shu va boshqa masalalar O‘zbekiston tashabbusi bilan 2021-yilning aprel oyida Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Xatar va imkoniyatlar” xalqaro konferensiyasining kun tartibiga kiritilishi mumkin.
Kelgusi yilda Shanxay hamkorlik tashkiloti 20 yoshga to‘ladi. Prezidentimiz ushbu muhim sana arafasida “ShHTning zamonaviy xalqaro munosabatlar tizimidagi roli” xalqaro forumini o‘tkazishni taklif etdi.
Sammit yakunida ShHTga a’zo davlatlar rahbarlari kengashining Moskva deklaratsiyasi qabul qilindi hamda tashkilot doirasidagi o‘zaro manfaatli ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan hujjatlar to‘plami imzolandi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan sammitda ShHTga a’zo davlatlar rahbarlarining Raqamli iqtisodiyot sohasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi bayonoti qabul qilindi.
Tadbirkorlar uchun yangi imkoniyat va rag‘batlar
21.01.2021, 10:18
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston yoshlari forumida so‘zlagan nutqi

Shavkat Mirziyoyev takes part in the SCO Summit
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has taken part in the Meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization.
On November 10, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the Meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization via videoconference.
The meeting, chaired by the President of the Russian Federation Vladimir Putin, was also attended by the Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the People’s Republic of China Xi Jinping, Acting President and Prime Minister of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Imran Khan, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
Others taking part in the summit were heads of SCO observer states: President of the Islamic Republic of Afghanistan Ashraf Ghani, President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani, President of Mongolia Khaltmaagiin Battulga, Prime Minister of the Republic of Belarus Roman Golovchenko, as well as SCO Secretary-General Vladimir Norov and Director of the Executive Committee of the SCO Regional Anti-Terrorist Structure Jumakhon Giyosov.
UN Secretary-General Antonio Guterres delivered a welcome address via video.
In accordance with the agenda of the meeting, issues of further deepening multifaceted interaction within the SCO were discussed.
Heads of delegations of member states and observers analyzed the current level and prospects for development of multilateral relations in priority areas, as well as exchanged views on the current international and regional issues.
In his speech, the President of the Republic of Uzbekistan emphasized that the Shanghai Cooperation Organization is at a new stage of its development.
Shavkat Mirziyoyev called to preserve and enhance the traditions of good neighborliness, equality, trust and consideration of each other’s interests. According to him, “today it is more important than ever to strengthen the “Shanghai Spirit” – this unique experience of multilateral cooperation, which is our common heritage and expresses our desire for joint development, respect for the diversity of cultures”.
Mutual support and joint search for compromises on key issues on the agenda of the Shanghai Cooperation Organization were named as the main condition for ensuring security and sustainable development in the vast Eurasian space. “The SCO is strong only when each of us is strong”.
President Shavkat Mirziyoyev has forwarded a number of relevant initiatives aimed at further developing practical cooperation within the SCO.
In particular, in order to minimize the negative consequences of the pandemic, it was proposed to strengthen trade, economic and investment ties through the adoption of long-term documents in trade-economic cooperation of the SCO, as well as in food security and stimulation of industrial cooperation.
The leader of Uzbekistan, noting the growing role of information technologies in ensuring economic growth, spoke in favor of development of the SCO Program for Development of Digital Literacy, aimed at training highly qualified specialists and educating the population.
The leader of Uzbekistan highlighted the relevance of establishing close cooperation on poverty reduction. It was proposed to create a mechanism for meetings of the heads of relevant ministries and agencies within the SCO and prepare a corresponding program document. The readiness was expressed to hold an International Forum in Uzbekistan to develop coordinated measures to combat poverty.
Welcoming the approval of the Comprehensive Plan of Joint Actions of the SCO Member States to counter threats of epidemics, President Shavkat Mirziyoyev called for further intensification of cooperation to combat the spread of dangerous infections, the creation of a network of medical institutions for infectious diseases and the development of a Concept for cooperation in telemedicine.
The President of Uzbekistan noted that issues of combating the threats of terrorism, extremism and drug trafficking, which are acquiring new forms, should remain in the focus of the SCO.
This will be facilitated by the adaptation of the Regional Anti-Terrorist Structure to the solution of fundamentally new tasks to ensure security in the organization and further building up contacts between the competent agencies.
Shavkat Mirziyoyev called on the summit participants to support the peace process in Afghanistan and involvement of this country in regional trade and economic ties.
In this context, it was proposed to promptly adopt a Plan of Practical Measures to Assist the Socio-Economic Recovery of the IRA within the framework of the “SCO – Afghanistan” Contact Group. Particular attention was paid to transport corridor initiatives that will help restore Afghanistan to its historic role as a connecting bridge between Central and South Asia.
These and other issues can be included in the agenda of the International Conference “Central and South Asia: Regional Connectivity. Challenges and Opportunities”, to be held in April 2021 in Tashkent at the initiative of Uzbekistan.
Next year, the 20th anniversary of the SCO will be celebrated. On the eve of this significant date, the President of Uzbekistan proposed holding an International Forum “The role of the SCO in the system of modern international relations”.
Following the summit, the Moscow Declaration of the Council of Heads of the SCO Member States was adopted. Documents aimed at enhancing further mutually beneficial multifaceted cooperation within the organization were signed.
At the initiative of the Uzbek side, the Statement of the Heads of the SCO Member States on Cooperation in the Digital Economy was adopted at the summit.