O‘zLiDeP Davlat dasturini amalga oshirishga doir vazifalarni belgilab oldi
2016 yil 16 aprel kuni poytaxtimizda Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturidan kelib chiqadagan partiyaning ustuvor vazifalari, partiyaning o‘tgan yilda amalga oshirgan ishlari hamda 2016 yilga mo‘ljallangan Amaliy chora-tadbirlar kompleks harakat dasturiga o‘zgartish kiritish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi S. Turdiyev so‘zga chiqib, partiyaning o‘tgan yildagi faoliyati sarhisobi hamda kelgusi yillarga mo‘ljallangan dolzarb vazifalar yuzasidan ma’ruza qildi.
Majlisda ta’kidlanganidek, sog‘lom va barkamol avlodni tarbiyalash borasida amalga oshirilayotgan ishlarni yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan 2016 yil mamlakatimizda Sog‘lom ona va bola yili deb e’lon qilinib, tegishli Davlat dasturining qabul qilingani oila, onalik va bolalikni muhofaza qilish yo‘lida qilinayotgan navbatdagi muhim qadamdir. O‘zLiDeP fikricha, Prezidentimizning 2016 yil 9 fevral kuni qabul qilingan qarori bilan tasdiqlangan “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturining so‘zsiz ijro etilishi muhim ahamiyatga ega, chunki dastur partiya saylovoldi Platformasida belgilangan vazifalarga, partiyaning ijtimoiy, gumanitar, ma’naviy, intellektual taraqqiyot sohalaridagi maqsadlariga to‘liq hamohangdir.
Majlisda amalga oshirilayotan islohotlarda ilg‘or bo‘lishga intilayotgan O‘zLiDeP tomonidan sog‘lom va barkamol avlodni tarbiyalashga ko‘maklashish, mamlakatimizda sog‘lom farzandlar dunyoga kelishi va kamol topishi uchun zarur sharoitlar yaratishga qaratilgan aniq maqsadli ishlar amalga oshirilayotgani qayd etildi. “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturini ro‘yobga chiqarishda O‘zLiDePning faol ishtiroki to‘g‘risida so‘z yuritilib, partiya deputatlik korpusining oila, onalik va bolalikni muhofaza qilishga oid qonunchilikni yanada takomillashtirishdagi muhim roliga e’tibor qaratildi.
Mavluda Xodjayeva, Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasi a’zosi: «O‘zLiDePning fikricha, onalikni muhofaza qilish, yosh avlodni milliy va umuminsoniy qadriyatlar, Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash, bolalar va yoshlarning har tomonlama rivojlanishi uchun sharoitlar yaratish ishlarini yuksak darajada tashkil etishni huquqiy jihatdan ta’minlash maqsadida tegishli qonunchilikni muntazam takomillashtirib borish muhim ahamiyat kasb etadi.
Shu munosabat bilan O‘zLiDeP fraksiyasi “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi doirasida oila, onalik va bolalikni muhofaza qilishga doir qonunchilikni yanada mustahkamlashga alohida e’tibor qaratadi. Jumladan, “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi qonunning yangi tahriri loyihasini ishlab chiqish, Jinoiy kodeksga uch yoshga to‘lmagan farzandi bo‘lgan barcha ayollarga nisbatan jinoiy javobgarlikni yanada liberallashtirishga qaratilgan o‘zgartishlar kiritish, “Oziq-ovqat mahsulotining sifati va xavfsizligi to‘g‘risida”gi Qonunga hamda “Homiylik va vasiylik to‘g‘risida”gi Qonunga bolaning sog‘liqni muhofaza qilish, sog‘lom oilada hayot kechirish va tarbiyalanishga doir huquqini ta’minlashga qaratilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish ham partiya fraksiyasining diqqat markazida bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, oldimizda turgan eng ezgu maqsadlarimiz — mamlakatimizning buyuk kelajagi ham, ertangi kunimiz, erkin va farovon hayotimiz ham, O’zbekistonning XXI asrda jahon hamjamiyatidan qanday o‘rin egallashi ham — bularning barcha-barchasi, avvalambor, yangi avlod, unib-o‘sib kelayotgan farzandlarimiz qanday insonlar bo‘lib voyaga yetishiga bog‘liqdir. Shu sababli O‘zLiDeP faoliyati ushbu masalalarni qonunchilik jihatdan samarali hal etilishiga ko‘maklashish, parlament tomonidan bu borada qabul qilingan huquqiy-me’yoriy hujjatlarning ijrosi ustidan nazoratni amalga oshirishni maqsad qilgan».
Majlisda kollej bitiruvchilari, ayniqsa qizlarni ishga joylashtirish, olis qishloq joylarda istiqomat qilayotgan aholi, avvalo xotin-qizlar uchun kerakli ijtimoiy, maishiy va tibbiy shart-sharoitlar yaratish, tibbiyot muassasalarining moddiy-texnik bazasi va kadrlar salohiyatini mustahkamlash, yoshlar o‘rtasidagi jismoniy tarbiya va sportni ommalashtirish ishlaridagi ishtiroki muhokama qilindi. Ta’kidlandiki, yoshlar tarbiyasi yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlarda O‘zLiDeP yosh avlodda milliy turmush tarzimizga yot bo‘lgan turli ta’sir va oqimlarga qarshi mustahkam mafkuraviy immunitetini shakllantirishga alohida ahamiyat qaratadi. Shuningdek, o‘z tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘ymoqchi bo‘lgan yoshlar va xotin-qizlarga imtiyozli kreditlar ajratishga qaratilgan partiyaviy ishlarni yanada kengaytirish ham ustuvor vazifalar sirasiga kiritilgan.
Dilobar Mirraximova, O‘zLiDeP “Ayollar qanoti” faoli: «O‘zLiDeP tomonidan xotin-qizlar va yoshlar bilan ishlash tizimli asosda yo‘lga qo‘yilgan, joriy yilda “Sog‘lom ona va bola yili” Dasturini amalga oshirish partiya “Ayollar qanotiga” alohida mas’uliyat yuklaydi. Bu borada fermer ayollarning ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy bilim va ko‘nikmalarini oshirishga qaratilgan “Fermer ayol” loyihasi doirasidagi ishlarni faollashtirish lozim. Shuningdek, tashabbuskor xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida “Ishbilarmon ayol” respublika ko‘rik-tanlovi tashkil etiladi. O‘zLiDePning “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturini amalga oshirish borasidagi barcha sa’y-harakatlari zamirida «Ona va bola sog‘lom bo‘lsa, oila baxtli, oila baxtli bo‘lsa, jamiyat mustahkam bo‘ladi» degan hayotbaxsh qadriyat va olijanob g‘oyani ro‘yobga chiqarish yotadi.”
Partiya Siyosiy Kengashining majlisida bozor islohotlarini chuqurlashtirish, xususiy mulk ustuvorligini va himoyasini ta’minlash; davlatning iqtisodiyotdagi ishtiroki darajasini tanqidiy qayta ko‘rib chiqish, unda xususiy tadbirkorlik ulushini ko‘paytirish; fermer xo‘jaliklarini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash, qishloqda real mulkdorlar sinfini shakllantirish; biznes muhitini yaxshilash, mamlakatning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda partiyaning amaliy chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi va har tomonlama muhokama qilindi.
Farmon Aminov, O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi a’zosi: O‘zLiDeP kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, fermerlik harakatini rivojlantirish uchun qulay biznes muhitini shakllantirishga qaratilgan “Tadbirkorlar va fermerlar muloqot-forumi” loyihasini amalga oshirishda davom etadi. Loyiha doirasidagi tadbirlarni muvaffaqiyatli o‘tkazish O‘zLiDePga elektorat va xayrixohlar sonini kengaytirish imkonini beradi. Jumladan, loyiha hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlarining ijrosi, joylardagi ishbilarmonlik muhitining ahvoli, hududlar iqtisodiyotida tarkibiy o‘zgartirishlarni davom ettirish va raqobatbardoshlikni yanada oshirish, xususiy mulk huquqlarini mustahkamlash, samarali rivojlanishini ta’minlash, xususiy mulkni iqtisodiyotda yetakchi kuchga aylantirish va hokazo masalalarni qamrab oladi.
Loyiha doirasida xalq deputatlari viloyat Kengashlaridagi O‘zLiDeP deputatlik guruhlari tomonidan qulay ishbilarmonlik muhitini shakllantirishga alohida e’tibor qaratgan holda xususiy tadbirkorlik, kichik biznes va fermerlik harakatini rivojlantirish ahvolini o‘rganishga qaratilgan nazorat-tahliliy tadbirlar o‘tkazish, o‘rganish yakunida iqtisodiyotning ko‘rsatilgan sohalarini rivojlantirish uchun mas’ul mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari rahbarlarining axborotini tinglash ko‘zda tutilgan.
Umuman, O‘zLiDePning mazkur yo‘nalishdagi loyihalari tadbirkorlik faoliyatining erkinligiga huquqiy kafolatlar taqdim etish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni jadal rivojlantirishni rag‘batlantirish, xususiy mulk huquqlari va daxlsizligini himoya qilish, joylarda jozibador investitsion muhitni shakllantirish, raqobatni rivojlantirish fermer xo‘jaliklarining tashqi iqtisodiy faoliyatdagi ishtirokini kengaytirish, eksport salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.»
O’zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar davlat hokimiyati tizimida vakillik organlari rolini salmoqli darajada oshirishga qaratilgan. Tadbirda ta’kidlanganidek, shu munosabat bilan O‘zLiDeP partiya elektorati, olimlar, yuqori malakali mutaxassislar, ekspertlarni keng jalb qilgan holda qonun loyihalarini keng, samarali muhokama qilish hamda parlament tomonidan qabul qilinayotgan qonunlarning qo‘llanish samaradorligini oshirish maqsadida ularni ijrochilarga yetkazishni o‘z faoliyatining asosiy maqsadlari sifatida qabul qiladi.
Majlisda ta’kidlanganidek, partiya deputatlik korpusiga parlament, mahalliy vakillik organlarida o‘z elektoratini o‘ylantirayotgan dolzarb masalalarni ko‘tarish, O‘zLiDeP manfaatlari, dasturiy maqsadlarini ilgari surish imkonini beradi. Bu ham partiya, ham alohida deputatlarning faolligi va tashabbuskorligini oshirib, butun e’tiborni eng muhim ijtimoiy-iqtisodiy masalalarni teran, professional asosda hal qilishga qaratishga xizmat qiladi.
Rasul Kusherboyev, Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasi a’zosi: «Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasi davlat boshqaruvi organlari faoliyati, qabul qilinayotgan qonunlar, ijtimoiy-siyosiy, sotsial-iqtisodiy rivojlantirish davlat dasturlarining so‘zsiz ijrosi ustidan parlament nazoratini amalga oshirish borasidagi faoliyatining samaradorligini yanada oshirishga alohida e’tibor qaratadi. O‘zLiDeP parlamentdagi eshituvlar, davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbarlarining qonunchilik ijrosining ahvoli to‘g‘risidagi hisobotlarini tinglash, deputatlik so‘rovlarini yo‘llash tizimi va professional asosda amalga oshirilishini, bular parlamentning kundalik amaliyotiga aylanishini ta’minlash vazifasini o‘z oldiga qo‘yadi.
Partiya harakat Dasturini amalga oshirish bozor islohotlarini chuqurlashtirish va tadbirkorlikni erkinlashtirish, xususiy mulk ustuvorligi va himoyasini ta’minlash, boshqaruvning bozor vositalari va usullarini, raqobat muhitini rivojlantirishga qaratilgan qonunchilikni takomillashtirishga xizmat qilishini ta’kidlash joiz. Jumladan, O‘zLiDeP tomonidan “Iqtisodiyotni yanada liberallashtirish sohasida qabul qilinayotgan qonun loyihalarining jamoatchilik ekspertizasi” loyihasi amalga oshirilmoqda. Uning maqsadi – tegishli sohada huquqni qo‘llash amaliyotini o‘rganish hamda deputatlik korpusi tomonidan qonunlar loyihalarini maromiga yetkazish uchun takliflar ishlab chiqishdan iborat».
Muxtasar aytganda, Partiya majlisida davlatimiz rahbari tomonidan onalik va bolalikni muhofaza qilish, yosh avlod huquq va manfaatlarini ta’minlash, yoshlarning mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy va ma’naviy hayotidagi ishtirokini faollashtirish uchun barcha zarur sharoitlar yaratish borasida belgilab berilgan vazifalarni to‘liq ro‘yobga chiqarishda O‘zLiDeP tomonidan keng miqyosli ishlar qilinishi lozimligi ta’kidlandi. O‘zLiDeP xotin-qizlarning ulkan salohiyatini har tomonlama ro‘yobga chiqarish, ularning tadbirkorlik sohasidagi tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, onalik va bolalikni muhofaza qilishga qaratilgan kuchli siyosatni amalga oshirishda ijtimoiy sherikchilikni mustahkamlash va rivojlantirishga bundan buyon ham har tomonlama ko‘mak ko‘rsatadi.
Majlisda partiya va uning parlamentdagi fraksiyasi hamda mahalliy kengashlaridagi deputatlik guruhlarining partiya saylovoldi Platformasi ijrosi yuzasidan o‘tgan yilda amalga oshirgan ishlari sarhisob qilinib, tanqidiy tahlil etildi, O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi vakolatiga kiruvchi boshqa masalalar ham ko‘rib chiqildi.
O‘zLiDeP Matbuot-xizmati.
O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi majlisida saylovoldi dasturi loyihasi muhokama qilindi (+fotogalereya)
17.09.2019, 16:29
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashining majlisi to‘g‘risida AXBOROT
03.08.2018, 21:53
Umumxalq e’tiboriga havola etilgan farmon va qaror loyihalari tadbirkorlar muhokamasida (+VIDEO)
23.08.2017, 18:26
O‘zLiDeP: tanqidiy-tahlil faoliyatimiz mezoni
09.08.2017, 18:29
O‘zLiDeP Harakatlar strategiyasini amalga oshirish borasidagi vazifalarni belgilab oldi
16.02.2017, 18:35
Оразбай Тулепов Нукус туман Кенгаши раиси 2018-05-15 13:06:12
Президентимизнинг чиқараётган қарорлари партиямиз электоратлари учун катта хизмат қилади. Қарор ушбу соҳани янада ривожантириши, малакали мутахасисларни таёрлаши, янги саъноат корхоналарининг жойларда ишга тушиши демакдир
Аптаров Аслиддин O‘zLiDeP Навоий вилоят Кенгаши ходими 2018-05-09 12:44:46
“Чарм-пойабзал ва мўйначилик соҳаларини ривожлантириш ва экспорт салоҳиятини оширишни янада рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорнинг қабул қилиниши мамлакатимизда ушбу соҳанинг янада ривожланишига хизмат қилади. Бугунги кунда юртимизда чорвочилик соҳаси ривожланиб бориши билан бир қаторда соҳани хомашёси бўлган махсулотларни қайта ишлаш ва экспорт қилиш борасида фойдаланилмаган имкониятлар жуда кўп. Эндиликда ушбу қарор асосида соҳани янада ривожантириш, малакали мутахасисларни таёрлаш, янги саъноат корхоналарини барпо этиш борасида кенг имкониятлар яратилди.
Астонов Қобил Насриддинович O'zLiDeP Навоий вилоят Кенгаши аппарати раҳбари в.б2018-05-09 10:32:05
Ибодуллаева Дилфуза-Навбаҳор тумани2018-05-09 09:04:12
Ёш тадбиркор бўлганлигим сабабли ҳар гал тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш учун чиқарилаётган қарорлардан хурсанд бўламан. Шу юрт фарзанди бўлганлигимдан чексиз мамнунман.
О.Атақулов-Навбаҳор туман Кенгаши аппарат раҳбари 2018-05-09 07:59:07
Мазкур қарор тадбиркорнинг иш фаолиятини унумдорлигини ошириш билан бир қаторда, ишлаб чиқарилаётган маҳсулотнинг сифатини кафолатлайди.
Қашқадарё вилояти Кенгаши аппарат раҳбари - А.Шеров2018-05-08 18:19:39
Президентимизнинг 2018 йил 3 майда қабул қилинган “Чарм-пойабзал ва мўйначилик соҳаларини ривожлантириш ва экспорт салоҳиятини оширишни янада рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори мазкур соҳа ривожига катта ҳизмат қилади. Тадбиркорларимизга ҳам улкан имкониятлар эшигини очади.

Определены задачи УзЛиДеП по реализации Госпрограммы
Важным направлением широкомасштабных и системных реформ в Узбекистане является дальнейшая либерализация и модернизация общества, устойчивое и стабильное развитие экономики, рост благосостояния и качества жизни населения, повышение роли и значения представительных органов в рамках обеспечения сбалансированного распределения полномочий между ветвями власти, эффективного парламентского и общественного контроля над деятельностью государственных органов.
Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана – стремится соответствовать меняющимся изменениям в жизни общества страны, темпам осуществляемых демократических, либеральных реформ, дальнейшей реализации принципа «От сильного государства - к сильному гражданскому обществу», где высшей ценностью являются человек, его права и свободы.
При этом, дальнейшее развитие парламентаризма, с одной стороны, предоставляют новые возможности УзЛиДеП в числе других политических партий для эффективной реализации своих программных задач, укреплению многопартийной системы и межпартийной конкуренции – важнейшей составляющей демократического общества. С другой, это также значительно повышает ответственность политических партий, их депутатских объединений, за успешное проведение масштабных демократических реформ.
Эти и другие актуальные вопросы были всесторонне обсуждены на очередном заседании Политического Совета Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана УзЛиДеП, состоявшемся 16 апреля 2016 года. Особое значение даному мероприятию придало то, что на нем были рассмотрены вопросы реализации Государственной программы «Год здоровой матери и ребёнка», а также пути дальнейшего совершенствования работы партийных организаций по выполнению задач Комплексной целевой программы практических действий УзЛиДеП на 2016 год, а также о внесении соответствующих изменений и дополнений в нее.
На мероприятии с докладом выступил Председатель ИКПС УзЛиДеП С. Турдиев, который затронул основные вопросы заседания и раскрыл принципиальную позицию партии по повестке дня.
На заседании отмечено, что в целях дальнейшего повышения уровня проводимой работы по воспитанию здорового и гармонично развитого поколения 2016 год по инициативе Ислама Каримова был объявлен Годом здоровой матери и ребенка, в рамках которого принята соответствующая Государственная программа, которая стала очередным весомым вкладом в деле охраны семьи, материнства и детства. В УзЛиДеП придерживаются принципиальной позиции о важности безусловной реализации Постановления Президента от 9 февраля 2016 года, которым утверждена Государственная программа «Год здоровой матери и ребенка», так как она в полной мере отвечает положениям Предвыборной программы, ее приоритетам в социальной, гуманитарной, духовной сферах, в области интеллектуального развития общества.
На заседании отмечено, что УзЛиДеП, которая стремится быть в авангарде осуществляемых реформ, проводит целенаправленную работу, важнейшим приоритетом которой является забота о воспитании здорового, гармонично развитого поколения, формированию необходимых условий для того, чтобы дети в Узбекистане рождались и росли здоровыми. Говоря о важности активного и деятельного участия УзЛиДеП в реализации Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка» подчеркнута роль депутатского корпуса партии дальнейшем совершенствовании законодательства, касающегося охраны семьи, материнства и детства.
Гулшана Худоярова, член фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан:«Большое место, уверены в УзЛиДеП, занимает постоянное совершенствование нормативно-правовой базы, чтобы в полной мере законодательно обеспечить высокий уровень защиты материнства, гармоничное воспитание подрастающего поколения в духе национальных и общечеловеческих ценностей, идеи национальной независимости, любви и преданности Родине и своему народу, на создание всех условий для разностороннего развития детей и молодежи.
В этой связи, фракция УзЛиДеП в рамках Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка» уделит пристальное внимание вопросам дальнейшего совершенствования законодательства, касающейся охраны семьи, материнства и детства. В частности, это касается проекта закона «О государственной молодежной политике» в новой редакции, внесения изменений в Уголовный кодекс, направленные на дальнейшую либерализацию уголовного законодательства в отношении всех женщин, имеющих детей в возрасте до трех лет, внесение дополнения в Закон «О качестве и безопасности пищевой продукции», направленного на ограничение ввоза и потребления продовольственных товаров, содержащих генетически модифицированные организмы (ГМО), а также введение запрета на применение ГМО в детском питании. В центре внимание законопроектной работы фракции будет также внесение изменений и дополнений в Закон «Об опеке и попечительстве», направленных на обеспечение права ребенка на охрану здоровья, проживания и воспитания в здоровой семье».
Отдельно на заседании обсуждены вопросы участия УзЛиДеП в трудоустройстве выпускников колледжей, прежде всего девушек, продолжении последовательной работы по созданию для населения, проживающего в отдаленных и труднодоступных сельских районах, в первую очередь для женщин, необходимых социальных, бытовых и медицинских условий, дальнейшему укреплению материально-технической базы и кадрового потенциала медицинских учреждений, популяризации среди молодежи физической культуры и спорта. Отмечено, что особое значение приобретает работа УзЛиДеП в направлении воспитания у молодых людей стойкого идеологического иммунитета к чуждым нашему народу различным влияниям и течениям. Также в качестве приоритетных задач определено дальнейшее расширение партийной работы по содействию выделения льготных кредитов молодежи и женщинам, стремящихся наладить собственное дело.
Дилобар Миррахимова, активистка Женского крыла УзЛиДеП: «УзЛиДеП на системной основе проводит работу с женским электоратом партии. Реализация в этой году Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка» накладывает особую ответственность, в первую очередь, на нас, на Женское крыло партии. Наряду с последовательным продолжением работы по партийным проектам, направленных на женщин, предстоит активизировать работу в рамках проекта «Женщины-фермеры», который способствует повышению социально-экономических, политико-правовых знаний и навыков женщин фермеров. Также, в целях всесторонней поддержки инициативных женщин, развитии малого бизнеса и частного предпринимательства, будет проведен республиканский конкурс «Деловая женщина».
Отдельно подчеркнем, что в основе всей работы УзЛиДеП по безусловной реализации Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка» лежит стремление воплощения в жизни страны, общества благородной идеи «Здоровая мать и ребенок - основа счастливой семьи, счастливая семья – основа процветающего общества», важность внесения достойного вклада УзЛиДеП в это общее дело».
На прошедшем заседании Политического Совета УзЛиДеП рассмотрены и всесторонне обсуждены практические шаги партии в рамках таких приоритетных направлений работы как: углубление рыночных реформ, обеспечение приоритета и защиты частной собственности; критический пересмотр уровня государственного присутствия в экономике, расширение в ней доли частного предпринимательства; поддержка развития фермерских хозяйств и формирования на селе класса реальных собственников; улучшение бизнес климата, повышение инвестиционной привлекательности страны и другие.
Алишер Абдуллаев, член Политического Совета УзЛиДеП: Например, УзЛиДеП продолжит реализацию хорошо зарекомендовавшего себя партийного проекта «Форум предпринимателей и фермеров», который содействует формированию благоприятного бизнес климата для развития малого бизнеса, предпринимательства и фермерства. Эффективная работа в таком формате позволяет УзЛиДеП и далее расширять электоральную и социальную базу партии. Данный проект затрагивает и такие вопросы как практическая реализация региональных программ социально-экономического развития, состояния деловой среды на местах, повышения конкурентоспособности экономики регионов, укрепления прав частной собственности, обеспечения эффективности её развития и т.д.
Проектом также планируется проведение контрольно-аналитических мероприятий депутатскими группами УзЛиДеП в областных КНД по изучению состояния развития частного предпринимательства, малого бизнеса и фермерского движения с акцентом на вопросы формирования благоприятной деловой среды. По итогам изучений будут заслушана информация руководителей региональных органов исполнительной власти, ответственных за развитие соответствующих отраслей экономики.
В целом, такой подход партийных проектов УзЛиДеП позволит партии внести свой весомый вклад в процессы обеспечения на практике правовых гарантий свободы предпринимательства, стимулирования ускоренного развития малого бизнеса и частного предпринимательства, формирования привлекательного инвестиционного климата на местах, расширения участия фермерских хозяйств во внешнеэкономической деятельности, повышению их экспортного потенциала и т.д.»
Осуществляемые реформы в Узбекистане направлены на значительное повышение роли представительных органов в системе государственной власти. В данном контексте, отмечено на мероприятии, УзЛиДеП в качестве своих основных задач ставит организацию широкого, действенного обсуждения законопроектов, с привлечением самого широкого круга представителей электората партии, ученных, высококвалифицированных специалистов, экспертов, а также обеспечения доведения принимаемых парламентом законов до исполнителей, чтобы повысить эффективность их правоприменения.
На заседании подчёркнуто, что реализация Комплексной целевой программы практических действий позволит депутатскому корпусу партии поднимать в парламенте, местных представительных органах актуальные вопросы, затрагивающие базовые интересы своего электората, продвигая интересы, программные цели УзЛиДеП. Это позволит депутатскому корпусу партии сконцентрироваться на решении принципиальных, важнейших социально-экономических проблем на предметной и профессиональной основе, повысив инициативность и активность как партии в целом, так и отдельных депутатов.
Закир Умаров, член фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан: «Соответствующие части Комплексной целевой программы практических действий УзЛиДеП ставят целью обеспечить дальнейшее повышение активности и содержательности работы депутатского корпуса, чтобы она и далее строилась с учётом интересов электората и программных установок. Позиция УзЛиДеП по жизненно важным вопросам общественно-политического, социально-экономического развития через депутатский корпус партии должна во всей полноте доводиться до широкой общественности, до избирателей.
Важнейшая задача Комплексной программы партии способствовать дальнейшей росту эффективности работа фракции УзЛиДеП в Законодательной палате по осуществлению парламентского контроля за деятельностью органов государственного управления, безусловным исполнением принимаемых законов, важнейших государственных программ социально-экономического, общественно-политического развития. УзЛиДеП перед собой ставит задачу, чтобы парламентские слушания, отчеты руководителей органов государственного и хозяйственного управления о состоянии дел по исполнению требований законодательства, направление депутатских запросов осуществлялись на системной и профессиональной основе, став повседневной парламентской практикой.
Говоря о ходе реализации Комплексной программы партии необходимо отметить, что ее реализация способствует совершенствованию законодательства, направленного на углубление рыночных реформ и свободы предпринимательства, обеспечение приоритета и защиты частной собственности, развитие рыночных инструментов и механизмов управления, создание конкурентной среды. В частности, УзЛиДеП претворяется в жизнь партийный проект «Общественная экспертиза законопроектов, принимаемых в сфере дальнейшей либерализации экономики», направленного на изучение правоприменительной практики в соответствующей сфере и выработку предложений для доработки проектов законов со стороны депутатского корпуса».
В целом, обозначено на заседании, УзЛиДеП необходимо и далее системно повышать эффективность работы по безусловному претворению в жизнь положения Предвыборной программы партии, созданию всех необходимых условий для малого бизнеса, частного предпринимательства и фермерского движения, содействия в повышении участия граждан в общественно-политическом и экономическом развитии Узбекистана. УзЛиДеП и далее будет способствовать всесторонней реализации потенциала деловых людей и предпринимателей, дальнейшему расширению партийной работы по поддержке их инициатив.
На заседании подведены итоги и критически проанализирована проделанная работа фракции и депутатских групп в местных советах УзЛиДеП по реализации задач Предвыборной платформы, а также рассмотрены и другие вопросы, входящие в компетенцию Политического Совета УзЛиДеП.