Seshanba 04-avgust 2026-yil
Qashqadaryo viloyati Yakkabog‘ tumanidagi “Shar-shar bog‘ot” mahallasi aholisidan toshni qayta ishlash korxonasi faoliyati bilan bog‘liq bir necha murojaatlar kelib tushgan edi. Asosiy muammo og‘ir yuk mashinalarining ichki ko‘chalar orqali harakatlanishi oqibatida xavfli vaziyatlar, chang va shovqinning yuzaga kelayotgani bilan bog‘liq edi.
Murojaatlar yuzasidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Nargiza Salomova tuman hokimi va mutasaddi tashkilotlar bilan birgalikda hududda o‘rganish o‘tkazib, aholi hamda tadbirkor bilan ochiq muloqot qildi.
Joyidagi muhokamalar natijasida muhim kelishuvga erishildi. Endi zavodga qatnovchi og‘ir yuk mashinalari aholi yashash hududlari orqali harakatlanmaydi. Ular uchun xonadonlardan chetda yangi yo‘l barpo etiladi. Yo‘l qurilishi uchun zarur ruxsatnomalar tuman hokimligi tomonidan rasmiylashtiriladi, barcha qurilish xarajatlari esa tadbirkor mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
Mazkur qaror aholi xavfsizligini ta’minlash, chang va shovqinni bartaraf etish hamda tadbirkorlik faoliyatini xavfsiz davom ettirishga xizmat qiladi.

Благодаря вмешательству депутата найдено практическое решение проблемы
От жителей махалли «Шар-шар богот» Яккабагского района Кашкадарьинской области поступил ряд обращений, связанных с деятельностью камнеобрабатывающего предприятия. Главная проблема заключалась в том, что движение большегрузных автомобилей по внутренним улицам создавало угрозу безопасности, а также вызывало сильный шум и пыль.
Для решения вопроса депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Наргиза Саломова совместно с хокимом района и представителями ответственных ведомств изучила ситуацию на месте, организовав открытый диалог с жителями и предпринимателем.
По итогам встречи была достигнута важная договоренность. Теперь грузовики, обслуживающие завод, не будут проезжать через жилые территории. Для них в обход домов проложат новую дорогу. Хокимият района возьмет на себя оформление всех необходимых разрешений, а предприниматель за счет собственных средств полностью оплатит строительство.
Это решение позволит обеспечить безопасность людей, избавит махаллю от пыли и шума, а предпринимателю даст возможность спокойно продолжить свою работу без ущерба для окружающих.