Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasi yig‘ilishida giyohvandlik vositalari, psixotrop va kuchli ta’sir qiluvchi moddalarning noqonuniy muomalasi uchun javobgarlikni takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi muhokama qilindi.
Ushbu qonun loyihasi bilan O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat, Jinoyat-protsessual hamda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodekslariga bir qator o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish taklif etilmoqda. Xususan, Jinoyat kodeksi aholi salomatligi va genofondiga qarshi jinoyatlarga oid alohida bob bilan to‘ldirilib, aholi salomatligi va genofondiga jiddiy xavf soluvchi jinoyatlar uchun javobgarlikni nazarda tutuvchi yangi moddalar kiritilyapti.
Shuningdek, Jinoyat kodeksiga narkotiklarning noqonuniy muomalasiga hokimiyat (mansab) vakolatlarini suiiste’mol qilish yo‘li bilan homiylik (rahnamolik) qilish hamda g‘ayriqonuniy narkolaboratoriya tashkil etish va uning faoliyat yuritishini ta’minlash kabi qilmishlar uchun jinoiy javobgarlikni nazarda tutuvchi yangi normalar belgilanmoqda.
Muhokamalar davomida fraksiya a’zolari qonun loyihasida nazarda tutilayotgan ayrim normalar bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalari, taklif va tavsiyalarini bildirdi. Deputatlar qonun loyihasining qabul qilinishi aholi salomatligini muhofaza qilish, millat genofondini asrashga xizmat qilishini e’tiborga olib, uni qo‘llab-quvvatladilar.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari budjetlarining joriy yil to‘qqiz oyidagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobot ham ko‘rib chiqildi.
Ma’lum qilinganidek, mamlakatimizda olib borilayotgan keng qamrovli islohotlar natijasida barqaror iqtisodiy o‘sish dinamikasi kuzatilmoqda. Xususan, o‘tgan to‘qqiz oyda yalpi ichki mahsulot hajmi 7,6 foizga, bozor xizmatlari 14,0, sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish 6,8, qurilish ishlari 14,2 va qishloq xo‘jaligi 4,1 foizga o‘sgan.
Deputatlar partiya maqsad va vazifalaridan kelib chiqib, tadbirkorlikni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash borasida budjet mablag‘laridan maqsadli va samarali foydalanish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
Xususan, tadbirkorlar uchun joriy yilning to‘qqiz oyida qo‘shilgan qiymat solig‘idan manfiy farqni qoplash uchun soliq to‘lovchilarga 18,1 trln. so‘m miqdoridagi tushumlar, shuningdek 1,4 trln. so‘m miqdoridagi keshbek summalari qaytarib berilgani, jarimalar soni va miqdorlari qisqartirilayotgani, budjetdan subsidiyalar taqdim etilayotgani, soliq imtiyozlari berilayotgani tadbirkorlik faolligini oshirish uchun imkoniyatlar sifatida baholandi.
Muhokamalardan so‘ng, deputatlar Davlat budjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari budjetlarining joriy yil to‘qqiz oyidagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobotni ma’qulladilar.

Члены фракции одобрили исполнение Государственного бюджета за девять месяцев
На заседании фракции Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана рассмотрен законопроект, направленный на совершенствование ответственности за незаконный оборот наркотических средств, психотропных и сильнодействующих веществ.
Законопроектом предлагается внести ряд изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы, а также в Кодекс об административной ответственности. В частности, Уголовный кодекс предлагается дополнить отдельной главой о преступлениях против общественного здоровья и генофонда, внести новын статьи, предусматривающие ответственность за преступления, представляющие серьезную угрозу здоровью населения и генофонду нации.
Кроме того, в Уголовный кодекс вводятся новые нормы, предусматривающие уголовную ответственность за спонсирование (покровительство) незаконного оборота наркотиками путем злоупотребления властью (должностными полномочиями), а также за создание и содержание незаконных нарколабораторий.
В ходе обсуждений члены фракции высказали свои мнения, предложения и рекомендации по отдельным нормам, предусмотренным законопроектом. Учитывая, что его принятие будет способствовать защите здоровья населения и сохранению генофонда нации, депутаты поддержали данный законопроект.
На заседании также рассмотрен отчет об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за девять месяцев текущего года.
Исходя из целей и задач партии, депутаты акцентировали внимание на вопросы целевого и эффективного использования бюджетных средств по государственной поддержке предпринимательства. В частности, отмечено, что за девять месяцев текущего года налогоплательщикам возвращено 18,1 трлн сумов для возмещения отрицательной разницы по налогу на добавленную стоимость, а также 1,4 трлн сумов кешбэка, сокращено количество и размеры штрафов, из бюджета предоставлены субсидии и налоговые льготы, что рассматривается как важный фактор повышения предпринимательской активности.
По итогам обсуждений депутаты поддержали отчет об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за девять месяцев текущего года.