“Musaffo havo – 2030” dasturi – havo sifatini yaxshilash yo‘lidagi yangi qadam
O’zbekiston aholisi uchun havo ifloslanishi tobora dolzarb masalaga aylanib bormoqda. Kuzda, isitish mavsumi yaqinlashib, issiqlik elektr stansiyalari faol ishlay boshlaganda, yozda esa poytaxtni vaqti-vaqti bilan qoplaydigan chang bo‘ronlari kelishi bilan muammo yanada og‘irlashmoqda.
Havo sifati hozirda 117 mamlakatning 6000 dan ortiq shaharlarida monitoring qilinmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, sayyoramizning 99% aholisi JSST tomonidan belgilangan maqbul sifat standartlaridan tashqari ifloslangan va ularning sog‘lig‘iga tahdid soladigan havodan nafas oladi.
Havo ifloslanishi dunyoda ko‘plab o‘limlarga sabab bo‘lmoqda. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) har yili oldini olish mumkin bo‘lgan ekologik sabablar tufayli 13 million kishi o‘limini taxmin qilmoqda. PM 2,5 zarrachalar (0,001 dan 2,5 mikrometrgacha bo‘lgan mayda havo zarralari) inson tanasiga o‘pka va qon oqimi orqali kirib, yurak-qon tomir va nafas yo‘llari kasalliklarini keltirib chiqarishi mumkin.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, o‘zbekistonda tasodifiy bo‘lmagan o‘limlarning olti foiziga iflos havo sabab bo‘lmoqda.
Havoning ifloslanishi oziq-ovqat xavfsizligiga ta’sir qiladi, iqtisodiy rivojlanishga to‘sqinlik qiladi, iqlim o‘zgarishiga hissa qo‘shadi.
Xorij tajribasiga ko‘ra, bir qator rivojlangan davlatlarda atmosfera havosini yaxshilash bo‘yicha muvaffaqiyatli dasturlar mavjud. Masalan, Germaniyada “Clean Air Program” dasturi orqali yirik shaharlarda avtomashinalar uchun maxsus “qizil zona”lar joriy etilgan, bu yerlarda faqat elektromobillar yoki zararsiz transport vositalari harakatlanishi mumkin. AQShda esa “Clean Air Act” qonunchiligi asosida sanoat chiqindilarini kamaytirish, yashil hududlarni ko‘paytirish tadbirlari amalga oshirilmoqda.
O’zbekiston Liberal-demokratik partiyamizning yangi Saylovoldi dasturida “Barcha hududlarda atmosfera havosini yaxshilash bo‘yicha “Musaffo havo – 2030 milliy dasturi”ni qabul qilish” taklifi muhim tashabbuslardan biridir. Ushbu dastur ekologik holatni yaxshilashga, aholi salomatligini saqlashga va kelajak avlodlar uchun sog‘lom atrof-muhit yaratishga qaratilgan.
O’zbekistonda “Musaffo havo – 2030” milliy dasturini joriy etish barcha hududlarda havo sifati bo‘yicha monitoring o‘tkazish va havoni ifloslantiruvchi omillarni aniqlashga yordam beradi. Bu orqali aniqlangan muammolarni bartaraf etish uchun aniq chora-tadbirlar ishlab chiqiladi.
Partiyamizning “Musaffo havo – 2030 milliy dasturi”ni joriy etish taklifi O’zbekistonning ekologik va ijtimoiy rivojlanishi uchun muhim qadamdir. Xorijiy davlatlar tajribasidan foydalangan holda, mazkur dasturni samarali amalga oshirish orqali mamlakatimizda havo sifati yaxshilanishi va ekologik muammolarning kamayishiga erishish mumkin.

The Clean Air 2030 Program is a new step toward improving air quality
Air pollution is becoming an increasingly pressing issue for the people of Uzbekistan. In the fall, when the heating season approaches, thermal power plants begin to operate actively, and in the summer, the problem is aggravated by the arrival of dust storms that occasionally cover the capital.
Air quality is a global concern, monitored in over 6,000 cities across 117 countries. Shockingly, 99 percent of the world’s population breathes polluted air that exceeds the acceptable quality standards set by the WHO, posing a threat to their health.
Air pollution is the cause of many deaths worldwide. According to the World Health Organization (WHO), 13 million people die every year from preventable environmental causes. PM 2.5 particles (small air particles ranging in size from 0.001 to 2.5 micrometers) can penetrate the human body through the lungs and bloodstream, causing cardiovascular and respiratory diseases.
According to statistics, six percent of non-accidental deaths in Uzbekistan are caused by polluted air. Air pollution affects food security, hinders economic development, and causes climate change.
According to foreign experience, several developed countries have successful programs to improve atmospheric air. For example, in Germany, within the framework of the “Clean Air Program”, special “red zones” for cars have been introduced in large cities, where only electric cars or harmless vehicles can move. In the United States, measures are being taken to reduce industrial emissions and increase green zones based on the Clean Air Act.
In the new election program of the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, one of the important initiatives is the proposal to adopt the National Program “Clean Air 2030” to improve atmospheric air in all regions. This program aims to improve the environment, maintain public health, and create a healthy environment for future generations.
Implementing the national program “Clean Air 2030” in Uzbekistan will help control air quality in all regions and identify air pollution factors. Based on this information, specific measures will be developed to eliminate the identified problems.
The party’s proposal to implement the National Program “Clean Air 2030” is an essential step for the environmental and social development of Uzbekistan. Effective implementation of this program, using the experience of foreign countries, will improve air quality and reduce environmental problems in the country.