“Musaffo havo – 2030” dasturi – havo sifatini yaxshilash yo‘lidagi yangi qadam
O’zbekiston aholisi uchun havo ifloslanishi tobora dolzarb masalaga aylanib bormoqda. Kuzda, isitish mavsumi yaqinlashib, issiqlik elektr stansiyalari faol ishlay boshlaganda, yozda esa poytaxtni vaqti-vaqti bilan qoplaydigan chang bo‘ronlari kelishi bilan muammo yanada og‘irlashmoqda.
Havo sifati hozirda 117 mamlakatning 6000 dan ortiq shaharlarida monitoring qilinmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, sayyoramizning 99% aholisi JSST tomonidan belgilangan maqbul sifat standartlaridan tashqari ifloslangan va ularning sog‘lig‘iga tahdid soladigan havodan nafas oladi.
Havo ifloslanishi dunyoda ko‘plab o‘limlarga sabab bo‘lmoqda. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) har yili oldini olish mumkin bo‘lgan ekologik sabablar tufayli 13 million kishi o‘limini taxmin qilmoqda. PM 2,5 zarrachalar (0,001 dan 2,5 mikrometrgacha bo‘lgan mayda havo zarralari) inson tanasiga o‘pka va qon oqimi orqali kirib, yurak-qon tomir va nafas yo‘llari kasalliklarini keltirib chiqarishi mumkin.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, o‘zbekistonda tasodifiy bo‘lmagan o‘limlarning olti foiziga iflos havo sabab bo‘lmoqda.
Havoning ifloslanishi oziq-ovqat xavfsizligiga ta’sir qiladi, iqtisodiy rivojlanishga to‘sqinlik qiladi, iqlim o‘zgarishiga hissa qo‘shadi.
Xorij tajribasiga ko‘ra, bir qator rivojlangan davlatlarda atmosfera havosini yaxshilash bo‘yicha muvaffaqiyatli dasturlar mavjud. Masalan, Germaniyada “Clean Air Program” dasturi orqali yirik shaharlarda avtomashinalar uchun maxsus “qizil zona”lar joriy etilgan, bu yerlarda faqat elektromobillar yoki zararsiz transport vositalari harakatlanishi mumkin. AQShda esa “Clean Air Act” qonunchiligi asosida sanoat chiqindilarini kamaytirish, yashil hududlarni ko‘paytirish tadbirlari amalga oshirilmoqda.
O’zbekiston Liberal-demokratik partiyamizning yangi Saylovoldi dasturida “Barcha hududlarda atmosfera havosini yaxshilash bo‘yicha “Musaffo havo – 2030 milliy dasturi”ni qabul qilish” taklifi muhim tashabbuslardan biridir. Ushbu dastur ekologik holatni yaxshilashga, aholi salomatligini saqlashga va kelajak avlodlar uchun sog‘lom atrof-muhit yaratishga qaratilgan.
O’zbekistonda “Musaffo havo – 2030” milliy dasturini joriy etish barcha hududlarda havo sifati bo‘yicha monitoring o‘tkazish va havoni ifloslantiruvchi omillarni aniqlashga yordam beradi. Bu orqali aniqlangan muammolarni bartaraf etish uchun aniq chora-tadbirlar ishlab chiqiladi.
Partiyamizning “Musaffo havo – 2030 milliy dasturi”ni joriy etish taklifi O’zbekistonning ekologik va ijtimoiy rivojlanishi uchun muhim qadamdir. Xorijiy davlatlar tajribasidan foydalangan holda, mazkur dasturni samarali amalga oshirish orqali mamlakatimizda havo sifati yaxshilanishi va ekologik muammolarning kamayishiga erishish mumkin.

Программа «Чистый воздух – 2030» — новый шаг на пути к улучшению качества воздуха
Загрязнение воздуха становится все более актуальной проблемой для народа Узбекистана. Осенью, когда приближается отопительный сезон, и начинают активно работать тепловые электростанции, а летом проблема усугубляется приходом пыльных бурь, время от времени накрывающих столицу.
В настоящее время качество воздуха контролируется в более чем 6 тысяч городах в 117 странах. По данным, 99 процентов населения планеты дышит воздухом, который загрязнен сверх допустимых стандартов качества, установленных ВОЗ, и угрожает их здоровью.
Загрязнение воздуха является причиной многих смертей в мире. По оценкам Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), ежегодно от предотвратимых экологических причин умирают 13 миллионов человек. Частицы PM 2,5 (небольшие частицы воздуха размером от 0,001 до 2,5 микрометра) могут проникать в организм человека через легкие и кровоток, вызывая сердечно-сосудистые и респираторные заболевания.
По статистике, шесть процентов неслучайных смертей в Узбекистане вызваны загрязненным воздухом. Загрязнение воздуха влияет на продовольственную безопасность, препятствует экономическому развитию и способствует изменению климата. Согласно зарубежному опыту, ряд развитых стран имеют успешные программы по улучшению атмосферного воздуха.
Согласно зарубежному опыту, ряд развитых стран имеют успешные программы по улучшению атмосферного воздуха. Например, в Германии в рамках «Clean Air Program» в крупных городах введены специальные «красные зоны» для автомобилей, по которым могут передвигаться только электромобили или безвредные транспортные средства. В США принимаются меры по сокращению промышленных выбросов и увеличению зеленых зон на основе законодательства «Clean Air Act».
В новой предвыборной программе Либерально-демократической партии Узбекистана одной из важных инициатив является предложение о принятии Национальной программы «Чистый воздух – 2030» по улучшению атмосферного воздуха во всех регионах. Эта программа направлена ​​на улучшение экологической ситуации, поддержание здоровья населения и создание здоровой окружающей среды для будущих поколений.
Реализация национальной программы «Чистый воздух – 2030» в Узбекистане поможет контролировать качество воздуха во всех регионах и выявлять факторы загрязнения воздуха. Благодаря этому будут разработаны конкретные мероприятия по устранению выявленных проблем.
Предложение нашей партии о внедрении Национальной программы «Чистый воздух – 2030» является важным шагом для экологического и социального развития Узбекистана. Эффективная реализация этой программы используя опыт зарубежных стран, позволит улучшить качество воздуха и сократить экологические проблемы в нашей стране.