Qonun ijodkorligi va parlament nazoratida muhim yondashuv
Siyosiy partiyalarning Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyalarining yig‘ilishlari bo‘lib o‘tdi. Ularda quyi palataning navbatdagi majlisi kun tartibiga kiritilishi rejalashtirilayotgan qator qonun loyihalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati — O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi hamda “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyalari o‘rtasida tashkil qilingan “Taraqqiyot bloki”ning ilk yig‘ilishida dastlab Hisob palatasining 2024-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlanganidek, Hisob palatasi o‘z faoliyatini “O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi to‘g‘risida”gi Qonun talablari va asosiy prinsiplariga muvofiq amalga oshirib kelmoqda. Bu jarayonda palata faoliyatini avvalgi moliyaviy tekshirish prinsiplaridan yangicha, xalqaro standartlar asosidagi audit o‘tkazishga qaratib, davlatning professional xulosa beruvchi va baholovchi audit organi sifatida qayta shakllantirdi.
Hisobot bilan batafsil tanishgan deputatlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarni o‘rtaga tashladi. Jumladan, “Milliy tiklanish” DP fraksiyasi a’zosi Bekmirza Eshmurzayev partiya g‘oyalaridan kelib chiqib, oliy ta’lim bilan bog‘liq masalani ko‘tardi.
Deputat vazirlik tomonidan aynan ushbu masalalar yechimi bo‘yicha aniq qanday ishlarni amalga oshirish reja qilinayotgani bilan qiziqdi.
Shu va boshqa savollarga tegishli javoblar berilgach, Hisob palatasining 2024-yildagi faoliyati bilan bog‘liq masala qo‘llab-quvvatlandi.

An essential approach in lawmaking and parliamentary oversight
Meetings of the parliamentary factions of political parties in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis were held, where several draft laws planned to be included in the agenda of the upcoming session of the lower house were thoroughly reviewed.
At the first meeting of the Development Bloc, established between the factions of the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – Liberal Democratic Party of Uzbekistan and the Democratic Party “Milliy Tiklanish”, the report of the Accounts Chamber on its activities in 2024 was initially considered.
It was noted that the Accounts Chamber has been carrying out its activities in accordance with the requirements and key principles of the Law “On the Accounts Chamber of the Republic of Uzbekistan”. In this process, the chamber has shifted its operations from the previous principles of financial inspection toward audits based on international standards, thereby reforming itself into a professional auditing body that provides expert opinions and assessments for the state.
After reviewing the report in detail, deputies raised questions of interest to them. In particular, Bekmirza Eshmurzayev, a member of the “Milliy Tiklanish” Democratic Party faction, raised an issue related to higher education, based on the party’s ideas.
The deputy inquired what specific measures the ministry plans to implement to address these issues.
After relevant answers were provided to this and other questions, the matter concerning the activities of the Accounts Chamber in 2024 was endorsed.