Qurilish sohasida sifat va xavfsizlikni ta’minlash – dolzarb vazifa
Jamiyatimizda qurilish sohasida islohotlarni samarali tashkil etish, aholi uchun barpo etilayotgan bino va inshootlarning sifatini ta’minlash hamda nazorat tizimini takomillashtirish muhim vazifalardan biri hisoblanadi.
Shu maqsadda Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi hamda uning parlamentdagi fraksiyasi tashabbusi bilan “Bino va inshootlarning sifatsiz qurilishi, qurilish nazoratidagi kamchiliklar hamda ob’yektlar xavfsizligi bilan bog‘liq muammolar” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Unda O‘zLiDeP vakillari, deputatlar, mutasaddi idoralar, soha mutaxassislari hamda jamoatchilik ishtirok etdi. Suhbatda qurilish sohasida kuzatilayotgan muammolar – sifatsiz ishlar va materiallar, texnik nazorat tizimining samarasizligi, lisenziya berishda shaffoflik yetishmasligi, korrupsiya holatlari va ob’yektlar xavfsizligiga oid masalalar atroflicha muhokama qilindi.
Ishtirokchilar qonunchilikni takomillashtirish, nazoratni kuchaytirish, jamoatchilik ishtirokini kengaytirish hamda raqamli texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha takliflar bildirdilar.
Davra suhbatida ma’lum qilinganidek, Bosh prokuratura va Qurilish sohasida nazorat inspeksiyasi tomonidan olib borilgan o‘rganishlarda 396 ta sifatsiz qurilgan ob’yekt aniqlangan. 200 dan ziyod holat bo‘yicha sudga da’vo kiritilib, 100 dan ortiq noqonuniy qurilish buzilgan.
Yig‘ilish yakunida qurilishda sifat va xavfsizlikni ta’minlash mamlakat taraqqiyoti hamda aholi turmush darajasini oshirishda ustuvor ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi. Shu munosabat bilan ishchi guruh tuzilib, tegishli davlat organlariga qonunchilik va amaliy islohotlarga oid takliflar taqdim etiladigan bo‘ldi.

Обеспечение качества и безопасности в строительной сфере – актуальная задача
Эффективная организация реформ в строительной сфере, обеспечение качества возводимых зданий и сооружений для населения, а также совершенствование системы контроля являются одной из важнейших задач в нашем обществе.
С этой целью по инициативе Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана (УзЛиДеП) и её парламентской фракции был организован круглый стол на тему «Проблемы некачественного строительства зданий и сооружений, недостатки в строительном контроле и безопасность объектов».
В нем приняли участие представители УзЛиДеП, депутаты, представители ответственных ведомств, специалисты сферы и общественность. На круглом столе были всесторонне обсуждены проблемы, наблюдаемые в строительной сфере: некачественные работы и материалы, неэффективность системы технического надзора, недостаток прозрачности при выдаче лицензий, случаи коррупции и вопросы, связанные с безопасностью объектов.
Участники внесли предложения по совершенствованию законодательства, усилению контроля, расширению участия общественности и внедрению цифровых технологий.
В ходе круглого стола отмечалось, что проверки, проведенные Генеральной прокуратурой и Инспекцией по контролю в сфере строительства, выявили 396 некачественно построенных объектов. По более чем 200 случаям поданы судебные иски, и снесено свыше 100 незаконных построек.
По итогам встречи было подчеркнуто, что обеспечение качества и безопасности в строительстве имеет приоритетное значение для развития страны и повышения уровня жизни населения. В связи с этим была создана рабочая группа, которая представит соответствующим государственным органам предложения по законодательным и практическим реформам.