Poytaxtimizda O’zLiDePning ommaviy tadbiri bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 24-oktabr kuni Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasining navbatdagi ommaviy tadbiri poytaxtimizda tashkil etildi.
“Erkin va farovon, qudratli yangi O’zbekistonni birgalikda quramiz!” shiori ostidagi ommaviy tadbirda partiya saylovoldi dasturidagi muhim masalalarga to‘xtalib o‘tildi.
Xususan, partiya yalpi ichki mahsulot hajmini 2030 yilga borib 160 milliard dollarga, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromadni esa 4 ming dollarga yetkazilishi uchun astoydil kurashadi. O‘zLiDeP O’zbekistonni tadbirkorlar mamlakatiga aylantirish, yurtimizdagi ishbilarmonlar sonini 3 million nafardan oshirish uchun barcha zarur choralarni ko‘radi. Umuman olganda partiyaning ushbu tashabbuslari milliy iqtisodiyotda davlatning ta’sirini kamaytirib, bozor munosabatlariga asoslangan sof raqobat muhitini yaratishga imkoniyat beradi.
Targ‘ibot tadbiri ishtirokchilariga partiyaning ilm ahli va ijodkor ziyolilarga doimiy e’tibor qaratish, ularni moddiy va ma’naviy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, mehnat va yashash sharoitlarini, shuningdek, madaniyat va sport muassasalari, kutubxonalar, teatr va muzeylarning moddiy-texnik bazasini yanada yaxshilash bo‘yicha o‘z zimmasiga olayotgan vazifalari haqida so‘z yuritildi. Shuningdek, partiya kelgusi besh yillikda qo‘shimcha uy-joy qurilishi sohasiga 15 milliard dollar mablag‘ yo‘naltirish orqali 1 million xonadonli uy-joylar qurilishiga alohida e’tibor qaratadi. Yangi uy-joy sotib olgan fuqarolarga qo‘shilgan qiymat solig‘ining yarmi qaytarib beriladigan tizim joriy etish ustida ishlaydi.
Partiyamiz yoshlar uchun manfaatli ish o‘rinlarini yaratish, tadbirkorlik faoliyatini moliyalashtirishga ko‘maklashish, talabalar uchun davlat tashkilotlarida ish haqi to‘lanadigan stajirovka tizimini rivojlantirish zarur, deb hisoblaydi. Ëshlar uchun maxsus uy-joylar qurish va har yili 1 mingta yosh oilaga imtiyozli ipoteka kreditlarini berish, xotin-qizlarning huquq va manfaatlari, iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy faolligini oshirish, ayollarning masofaviy mehnat va raqamli tadbirkorlik bo‘yicha ko‘nikmalarini oshirishga jiddiy e’tibor qaratadi.
Targ‘ibot tadbirida partiya saylovoldi dasturida barcha hududlarda, avvalo, Toshkent shahrida atmosfera havosini yaxshilash bo‘yicha “Musaffo havo – 2030 milliy dasturi”ni qabul qilishni, ekologik toza transportlar uchun zarur infratuzilmani rivojlantirish va elektr transport vositalarini ommalashtirish bo‘yicha qo‘shimcha imtiyozlar beruvchi qonunni qabul qilish kabi shahar ahli uchun g‘oyatda muhim bo‘lgan tashabbus ham kiritilgani ta’kidlandi. Mulk shaklidan qat’i nazar, barcha mehnat jamoalarida ish vaqti me’yorlariga qat’iy amal qilish, hokimlarning Kengash oldida hisobdor bo‘lishi, mas’uliyati va javobgarligi oshishini ta’minlaydigan tizimni mustahkamlash, ichki ishlar va milliy gvardiya organlari xodimlarining fuqarolar bilan muloqot qilish standartlarini joriy etish orqali ularni xalq ko‘z o‘ngida tom ma’noda himoyachiga aylantirish kabi vazifalar ham bor.
Shuningdek, yo‘l transport xodisalarini keskin kamaytirish choralarini ko‘rish, yuqori tezlikda harakatlanadigan haydovchilarni transport vositasini boshqarish huquqidan mahrum qilish, yo‘l harakati va boshqa sohalardagi jinoyatlar natijasida boquvchisidan mahrum bo‘lganlarga aybdorlardan 18 yoshga to‘lgunga qadar aliment olish huquqini berish kabi takliflar ham o‘rin olgan.
Tadbir so‘nggida ishtirokchilar bo‘lajak saylovlarda O’zLiDePni qo‘llab-quvvatlab ovoz berishga chaqirildi.
Targ‘ibot tadbiri mashhur san’atkorlarning kuy-qo‘shiqlariga ulanib ketdi. Tadbirda yig‘ilgan saylovchilar partiyaning maqsad va g‘oyalarini to‘liq qo‘llab-quvvatlashlarini bildirib o‘tdilar.

В столице состоялось массовое мероприятие УзЛиДеП
24 октября текущего года в столице было организовано очередное массовое мероприятие Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана.
На массовом мероприятии под лозунгом «Вместе построим свободный и процветающий, могущественный Новый Узбекистан!» обсуждались важные вопросы, включенные в предвыборную программу партии.            В частности, партия изо всех сил будет стремиться увеличить валовой внутренний продукт до 160 миллиардов долларов и доход на душу населения до 4 тысяч долларов к 2030 году. УзЛиДеП примет все необходимые меры для превращения Узбекистана в страну предпринимателей и увеличения числа деловых людей в нашей стране на более чем 3 миллиона человек. В целом эти инициативы партии позволят создать среду истинной конкуренции, основанной на рыночных отношениях, снизив при этом влияние государства в национальную экономику.            Участникам агитационного мероприятия дана подробная информация о задачах, которые берет на себя партия по уделению постоянного внимания представителям науки и творческой интеллигенции, их материальной и моральной поддержке, дальнейшему улучшению условий их труда и жизни, а также укреплению материально-технической базы учреждений культуры и спорта, библиотек, театров и музеев.
В течение следующих пяти лет партия также будет уделять особое внимание строительству жилья на 1 миллион квартир, выделив при этом 15 миллиардов долларов на дополнительное жилищное строительство. Она будет работать над внедрением системы, при которой половина налога на добавленную стоимость будет возвращаться гражданам, приобретшим новое жилье.
Наша партия считает, что необходимо создавать хорошо оплачиваемые рабочие места для молодежи, поддерживать финансирование предпринимательской деятельности, развивать систему оплачиваемых стажировок студентов в государственных организациях. Серьезное внимание будет уделяться строительству специального жилья для молодежи и предоставлению ежегодно льготных ипотечных кредитов 1000 молодым семьям, повышению прав и интересов женщин, их экономической, социальной и политической активности, совершенствованию навыков женщин касательно удаленной работы и цифрового предпринимательства.
На агитационном мероприятии отмечалось, что в предвыборную программу партии включены такие важные для жителей столицы инициативы, как принятие «Национальной программы «Мусаффо хаво – 2030» по улучшению атмосферного воздуха во всех регионах, в первую очередь в Ташкенте, закона, предоставляющего дополнительные льготы для развития необходимой инфраструктуры для экологически чистого транспорта и популяризации электротранспорта.
В предвыборную программу также включены такие задачи, как строгое соблюдение норм рабочего времени во всех трудовых коллективах независимо от формы собственности, укрепление системы, обеспечивающей подотчетность хокимов перед Кенгашем, повышение их ответственности, посредством внедрения стандартов диалога сотрудников органов внутренних дел и Национальной гвардии с гражданами, превращение их в буквальном смысле в истинных защитников народа.
Вместе с тем, есть также такие предложения, как принятие мер по резкому сокращению дорожно-транспортных происшествий, лишение водителей, движущихся на высокой скорости, права управления транспортным средством и предоставление права получать алименты с виновных лиц лицам, потерявшим своего кормильца в результате дорожно-транспортных происшествий и других преступлений до достижения ими 18-летнего возраста.
В завершение мероприятия участников призвали проголосовать в поддержку УзЛиДеП на предстоящих выборах.
Агитационное мероприятие завершилось концертной программой с участием известных исполнителей. Участвовавшие на мероприятии избиратели выразили полную поддержку целям и идеям партии.