Xususiy sektor ko‘plab yangi ish o‘rinlari yaratish orqali iqtisodiyotni rivojlantiradi. 2023 yil holatiga ko‘ra, O’zbekistonda jami ishga joylashgan xodimlar soni 5,5 mln.ni tashkil etadi - davlat tashkilotlarida 2,2 mln, xususiy sektorda esa 3,3 mln kishi band bo‘lgan.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda, xususiy sektordagi ish beruvchilar uchun mehnat qonunchiligidagi talablarni soddalashtirish va amaliy yechimlar berish muhim ahamiyatga ega.
Yangi tahrirdagi Mehnat kodeksining 25-moddasida ish beruvchining 19 ta majburiyatlari ko‘rsatib o‘tilgan. Qonunchilikdagi murakkablik va tomonlarning uni to‘g‘ri tushunmasligi xususiy sektordagi ish beruvchilar uchun muammolar tug‘dirmoqda. Bu murakkabliklarni bartaraf etish uchun qonunchilikda belgilangan ish beruvchining majburiyatlarini xususiy sektordagi ish beruvchilar manfaatlari yo‘lida soddalashtirish lozim.
Xususiy sektordagi ko‘pgina ish beruvchilar mehnat qonunchiligi to‘g‘risida to‘liq ma’lumotga ega emas. Bu ba’zi holatlarda qonun buzilishiga olib kelishi mumkin.
Ko‘pincha, xususiy sektordagi ish beruvchilar xodimlarni ishga qabul qilish yoki ularni ishdan bo‘shatishda qonunchilikda belgilangan qiyin talablarga duch kelishadi. Bu jarayonni soddalashtirish xususiy sektor faoliyatini qonun talablari asosida osonlashtiradi. Xususiy sektordagi kichik va o‘rta korxonalar uchun mehnat xavfsizligi talablari murakkab bo‘lib, uni bajarish ko‘p mablag‘ talab qiladi. Xavfsizlik standartlarini qayta ko‘rib chiqish va ularni soddalashtirish, ayniqsa, kichik korxonalar uchun qonuniy va ijtimoiy jihatdan manfaatli bo‘lgan bo‘lar edi.
Mehnat qonunchiligidagi ortiqcha va murakkab talablarni soddalashtirish, ularni zamonaviy biznes muhitiga moslashtirish muhim ahamiyatga ega. Xususiy sektorda mehnat munosabatlarini soddalashtirish uchun elektron platforma va tizimlarni ishlab chiqish zarur. Masalan, mehnat shartnomalarini elektron shaklda yuritish, ish haqini to‘lash tizimlarini avtomatlashtirish, ish beruvchilar va xodimlar o‘rtasidagi hisobotlarni raqamlashtirish lozim.
Xulosa o‘rnida qayd etish kerakki, xususiy sektordagi ish beruvchilarni mehnat qonunchiligidagi xodim oldidagi majburiyatlarini soddalashtirish ham ish beruvchilar, ham xodimlar uchun foydalidir. Mehnat qonunchiligining aniq va tushunarli bo‘lishi xususiy sektorning rivojlanishiga hissa qo‘shadi.

Why is it necessary to simplify the obligations of private-sector employers to the employee in labor law?
11.09.2024
1300
On September 7, the 1st Congress of the Liberal-Democratic Party of Uzbekistan was held. The party’s election program was approved during the congress. It should be noted that several important initiatives have been put forward in the party’s election program. In particular, the party is promoting an initiative to simplify the obligations of employers in the private sector to the employee under labor law.
The private sector is one of the main drivers of the economy. Private enterprises, entrepreneurs, and various companies operate in this sector. Therefore, it is planned to reduce the number of state enterprises by sixfold by 2030 and increase the private sector’s share of the economy to 85%.
The private sector develops the economy by creating many new jobs. As of 2023, the total number of employed people in Uzbekistan is 5.5 million – 2.2 million in state organizations and 3.3 million in the private sector.
Considering the above, it is essential to simplify labor law requirements and provide practical solutions for private-sector employers.
Article 25 of the new Labor Code specifies 19 obligations of the employer. The complexity of the legislation and the parties’ lack of understanding are creating problems for employers in the private sector. To eliminate these complexities, it is necessary to simplify the employer obligations defined in the legislation in the interests of employers in the private sector.
Many private-sector employers are not fully aware of labor laws, which can sometimes lead to law violations.
Often, private-sector employers face burdensome statutory requirements when hiring or firing employees. Simplification of this process will facilitate private-sector activities based on legal requirements.
Occupational safety and health requirements for private sector SMEs are complex and costly to meet. Revising and simplifying safety standards would be legally and socially beneficial, especially for small businesses.
It is important to simplify the redundant and complex labor legislation requirements and adapt them to the modern business environment. Electronic platforms and systems must be developed to streamline labor relations in the private sector. For example, labor contracts must be electronic, payroll systems must be automated, and reports between employers and employees must be digitized.
In conclusion, it should be noted that simplifying the obligations of employers in the private sector to the employee under labor law is beneficial for both employers and employees. Clear and understandable labor legislation contributes to the development of the private sector.